Cel mai longeviv primar din judeţul Braşov

Traian Stanciu - Primar UngraNea’ Traian Stanciu, cum îl numesc sătenii din Ungra, este cel mai vechi primar în funcție din județul Brașov. El a fost în fruntea comunei Ungra din 1972 până la Revoluție și din 1998 a fost ales și reales până în prezent pe listele PSD.

Traian Stanciu preferă să vorbească despre proiectele în desfășurare și despre cele viitoare, pentru că „ceea ce s-a făcut știe lumea, nu are rost mai amintim“.

El crede că lumea l-a tot ales primar nu fiindcă nu ar mai fi oameni de nădejde în comună, ci pentru că oamenii nu vor să schimbe un lucru care „mere cum trebe! Nu schimbi o roată la căruţă dacă nu scârţâie sau nu e ruptă”, ne spune zâmbind.

Primarul din Ungra spune că el nu are program de audiențe și nici un loc anume să le țină. „Când omul are o problemă, mă oprește pe stradă și îmi spune ce of are. Apăi, dacă pot, îl ajut, dacă nu, măcar îi dau un sfat și încerc să-l îmbun măcar cu vorba”, își dezvăluie secretul lonngevității nea’ Stanciu.